Leki – więcej szkody czy korzyści?
Niewątpliwie każdy czasami potrzebuje zażyć leku, by uporać się z chorobą lub zapobiec jej poważnym skutkom. Jednak niewłaściwe przepisanie, dawkowanie czy przechowywanie leków może spowodować poważne obrażenia. Błędy w przyjmowaniu leków stanowią główną przyczynę urazów i szkód w systemach opieki zdrowotnej na całym świecie. Szacuje się, że koszty z tym związane wynoszą ponad 40 miliardów dolarów rocznie na całym świecie.
Błędy pojawiają się na różnych etapach procesu stosowania leków. Zmęczenie, braki personelu medycznego, a także nieporozumienie na linii lekarz-pacjent, mogą wpłynąć na przepisywanie i wydawanie niewłaściwych leków, co może następnie skutkować poważnymi obrażeniami u pacjentów. To przed lekarzem stoi trudne zadanie oceny typu osobowości pacjenta, z którym ma do czynienia. Od tego zależy trafność przekazu informacji medycznej, gdyż zupełnie inaczej należy rozmawiać z osobami otwartymi i energicznymi, a inaczej z bardziej skrytymi.
Z drugiej strony, sami pacjenci często niewłaściwie dawkują, zapominają o przyjęciu farmaceutyków lub też łączą ze sobą substancje, które dają przeciwstawne efekty. Niewątpliwie istotna będzie w tej kwestii właściwa edukacja. Bowiem pacjent, który posiada wiedzę na temat swojego schorzenia i przyjmowanych leków oraz ma ogólne pojęcie o farmaceutykach, czuje się współodpowiedzialny za proces swojego leczenia i potrafi lepiej zapanować nad całym procesem rekonwalescencji.
Zatem czy przyjmowanie leków może przynieść więcej szkód niż korzyści? Z pewnością nadużywanie leków i niewłaściwe ich wykorzystanie może prowadzić do niepełnosprawności lub nawet zagrażać życiu. Jednak prawidłowe stosowanie leków przepisanych przez lekarza po dokładnym wywiadzie medycznym, często będzie nieocenione w procesie zdrowienia.
Bezpieczne przyjmowanie leków
Zarówno pacjenci, jak i pracownicy służby zdrowia (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni), mogą odegrać ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa farmakoterapii. Dodatkowo, warto zaangażować rodziny pacjentów w proces budowania systemu bezpieczeństwa leków. Będzie to stanowiło swego rodzaju kulturę bezpieczeństwa, widzianą oczami pacjenta.
Leki są najczęściej stosowanym sposobem leczenia w całym systemie opieki zdrowotnej. Niektórzy są zmuszeni do zażywania leków przez całe życie. Dlatego też należy zapobiegać szkodom związanym z lekami, poprzez stosowanie kilku zasad.
Jako pracownik służby zdrowia, powinieneś:
- Być dobrze przygotowanym z zakresu opieki zdrowotnej. Orientowac się w obrębie przepisywanych leków i znać najnowsze doniesienia naukowe.
- Mieć umiejętność edukowania i doradzania pacjentom w zakresie prawidłowego stosowania ich leków.
- Upewnić się, czy pacjent rozumie kierowane do niego komunikaty.
Jako pacjent, powinieneś:
- Być świadomym rodzaju przyjmowanych leków.
- Zapamiętać (a najlepiej zapisać) informacje uzyskane od lekarza lub farmaceuty i ściśle się do nich stosowac – szczególnie w kwestii dawki i pory spożywania leku.
- Zawsze przeczytać dołączoną do leku ulotkę.
- Poinformować lekarza o innych, przyjmowanych już lekach lub suplementach z uwagi na możliwą niekorzystną interakcję.
- Bezwględnie poinformować pracownika służby zdrowia o uczuleniach na jakiekolwiek leki i substancje.
- Powiadomić o ewentualnej ciąży lub karmienu piersią, z uwagi na bezpieczeństwo matki i dziecka.
- Pytać swojego lekarza lub farmaceutę, jeżeli coś jest niezrozumiałe.
- Przechowywać leki w oryginalnych opakowaniach, w warunkach zgodnych z zaleceniami producenta i z dala od dzieci.
- Zagłaszać wystąpienie działań niepożądanych po lekach do prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, podmiotu odpowiedzialnego lub osoby wykonującej zawód medyczny (lekarza, farmaceuty, pielęgniarki, czy ratownika medycznego)
- Nie zażywać leków po upływie terminu wazności ani nie wyrzucać przeterminowanych leków do kosza na śmieci. Leki po terminie najlepiej przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).