Opis badania
USG jamy brzusznej – wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej chorego na plecach. Lekarz pokrywa skórę specjalnym żelem, który jest niezbędny do przenikania fali ultradźwiękowej. Substancja ta jest obojętna dla skóry i łatwo się zmywa wodą z mydłem. Przesuwając głowicę aparatu uzyskuje się obrazy całego badanego narządu, które widoczne są na ekranie monitora. Największą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie treści pokarmowej i gazu w żołądku, dwunastnicy i jelitach.
Jak się przygotować?
- Badanie należy wykonywać na czczo. Jeśli godzina badania wyznaczona jest na popołudnie – zjedz tylko lekkie śniadanie.
- Co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, dopuszcza się picie niegazowanej wody.
- Nie należy też żuć gumy ani palić papierosów (ponieważ substancje te powodują obkurczanie pęcherzyka żółciowego i zwiększa ilość gazów).
- Pacjenci przyjmujący leki – mogą to zrobić, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak, niż 1 godzinę przed badaniem.
- Pacjenci z tendencją do wzdęć – powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem. W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować Simetogast Forte 1 kapsułka wieczorem i 1 kapsułka rano w dniu badania lub Espumisan 3 x dziennie po 3 do 4 kapsułek (środek odgazowujący – dostępny w aptece bez recepty).