Choroba hemoroidalna bywa kojarzona głównie z osobami starszymi, jednak jest to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, która dotyka osoby w każdym wieku. Choroba w takim samym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn. Według statystyk na hemoroidy okresowo cierpi już co drugi Polak. Jeśli odczuwamy jakieś symptomy tej choroby, nie lekceważmy ich, gdyż podobne dolegliwości mogą wywoływać także inne groźne schorzenia. Szczególnie niepokojące są krwawienia z odbytu, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu jelita grubego.
Czym są hemoroidy?
Hemoroidy, inaczej nazywane guzkami krwawniczymi, są normalnymi strukturami w odbycie każdego człowieka. Są to pęcherzyki pokryte błoną śluzową jelita, które zawierają połączone ze sobą tętnice i żyły. Znajdują się na samym końcu jelita grubego, tuż nad kanałem odbytu. Ich funkcją jest uszczelnianie odbytu i kontrola oddawanego stolca. Problem pojawia się wtedy, gdy dochodzi do powiększenia i uwidocznienia żył splotu odbytniczego lub do powstawania stanu zapalnego. Wówczas mówimy o chorobie hemoroidalnej (potocznie zwanej po prostu „hemoroidami”).
Dlaczego dochodzi do zmian patologicznych?
Przyczyn występowania hemoroidów jest wiele, często zależą one także od wieku. Hemoroidy powiększają się w przypadku zwiększonego ciśnienia w naczyniach aorty odbytu. Według specjalistów, największy wpływ na pojawianie się objawów patogennych mają: stres, zła dieta i brak ruchu. Siedzący tryb życia, nawykowe zaparcia, a także długodystansowe biegi czy maratony rowerowe również mogą sprzyjać chorobie. W ciągu miesięcy i lat hemoroidy stają się coraz większe, aż mogą być tak długie, że wychodzą przez kanał odbytu na zewnątrz i nie mają już możliwości powrotu na swoje miejsce.
Objawy choroby hemoroidalnej
Z reguły choroba nie jest bardzo dokuczliwa. Powiększone hemoroidy nie bolą, przez co objawy są często ignorowane latami. Jednak z czasem choroba może upośledzać komfort życia, a regularnie niewielkie ale długotrwałe krwawienia mogą doprowadzić do poważnej anemii. Najczęstsze symptomy związane z obecnością poszerzonych guzków krwawniczych to:
- pojawiające się ślady krwi na papierze toaletowym – bezwzględnie najpoważniejszy objaw, który powinien bezpośrednio skłonić do wizyty u lekarza. Należy wówczas wykluczyć choroby zapalne jelit oraz raka jelita grubego,
- ból podczas defekacji,
- świąd i pieczenie okolicy odbytu,
- uczucie niecałkowitego wypróżnienia,
- tak zwany mokry odbyt, czyli częste zawilgocenie tej okolicy.
Kolonoskopia – badanie, które może uratować życie!
Podstawą rozpoznania każdej choroby jest wizyta u lekarza oraz badanie kliniczne chorego. Nie należy bagatelizować objawów i wstydzić się wizyty, która w końcu ma na celu pomóc pacjentowi. Aby rozpoznać chorobę hemoroidalną, lekarz wykonuje badanie per rectum, a także zleca dodatkowe badania, takie jak kolonoskopia.
Kolonoskopia to badanie obrazowe oceniające całe jelito grube. Pozwala na wykluczenie poważnych schorzeń, takich jak rak jelita grubego.
Przygotowanie do badania oraz wszelkie niezbędne informacje o badaniu: https://www.zozbt.waw.pl/dla-pacjenta/uslugi-medyczne/diagnostyka-obrazowa/endoskopia-przewodu-pokarmowego/
Nasze Pracownie Endoskopii:
- Poborzańska 6, tel. (22) 518 26 66
- Przykoszarowa 16, tel. (22) 470 39 71 / 511 191 205
Leczenie hemoroidów
Leczenie choroby hemoroidalnej dzieli się na zachowawcze i zabiegowe. Rodzaj leczenia wybiera lekarz, w zależności od przebiegu choroby i jej nasilenia. W pierwszych dwóch fazach choroby (przy hemoroidach wewnętrznych) zwykle wystarczające jest leczenie zachowawcze. Z kolei w trzecim i czwartym stopniu zaawansowania choroby (a więc przy hemoroidach zewnętrznych) preferowane jest leczenie zabiegowe. W najbardziej zaawansowanym stadium choroby stosuje się klasyczną operację – hemoroidektomię, która polega na wycięciu guzków krwawniczych. Zabieg cechuje się wysoką skutecznością, jednak wiąże się z nim również największe ryzyko powikłań (jak np. zwężenie odbytu, krwawienia, problemy z wypróżnianiem). Istotne jest także wprowadzenie diety przeciwzaparciowej, która polega na spożywaniu produktów bogatych w błonnik pokarmowy, a unikaniu ostrych przypraw i używek. Dodatkowo stosuje się leki zwiększające napięcie ścian naczyń żylnych oraz maści bądź czopki na hemoroidy o działaniu przeciwzapalnym. Wskazane jest również, w miarę możliwości, ograniczenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej.
Zadzwoń i umów się na wizytę już dziś!
Tel. 22 518 26 66