Dlaczego aktywność w dojrzałym wieku jest ważna?
Czytaj artykuł dalej:
Aktywność fizyczna sprzyja dobremu samopoczuciu, zdrowiu i zachowaniu sprawności fizycznej i umysłowej.
Czy bycie seniorem musi oznaczać bierność i ponurość dni? Co może osoba starsza, aby jej życie nadal było zadowalające i obfite w pozytywne doświadczenia?
Przede wszystkim – nie zamykać się we własnym domu, z dala od świata i innych ludzi. W dzisiejszych czasach seniorzy mają wiele możliwości rozpoczęcia aktywności fizycznych, społecznych, kulturalnych czy edukacyjnych. Trudność polega na tym, aby dobrać je w sposób odpowiedni do swoich pasji i zainteresowań. Szczególnie ważne są aktywności, które starsi ludzie mogą wykonywać wspólnie.
Sprawność, aktywność, dobre zdrowie…
Nie wszyscy dostrzegamy pełnię korzyści, jakie mogą generować zajęcia ruchowe, zwłaszcza w kontekście jakości życia seniorów. Aktywność fizyczna w znaczny sposób poprawia kondycję i witalność człowieka, doprowadzając do wzrostu wydolności sercowo-naczyniowej, dzięki czemu organizm może zwiększać zapasy energetyczne i tlenowe. Pozwala to cieszyć się lepszym zdrowiem, samopoczuciem i tym samym wzrasta jakość życia. Jest to szczególnie ważne u seniorów, u których przestrzeń życiowa zawęża się w sposób naturalny wraz z wiekiem. Aktywność daje możliwość zachowania samodzielności i zaradności, a także dodaje pewności siebie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dla osób starszych zaleca regularne podejmowanie wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności przez 150 minut w tygodniu lub wysiłku o wysokiej intensywności przez 75 minut w tygodniu. Jednak zawsze najkorzystniej będzie dostosować aktywność do indywidualnych możliwości.
Niezależnie od długości i intensywności planowanego wysiłku, warto pamiętać o kilku kwestiach:
- Każda aktywność fizyczna będzie lepsza, niż żadna.
- Każda osoba starsza powinna ograniczać czas spędany w pozycji siedzącej.
- Istotne będą codzienne aktywności ruchowe, jak wchodzenie po schodach, gotowanie obiadu, sprzątanie domu.
- Aktywność fizyczna powinna sprawiać przyjemność seniorom, a nie być smutnym obowiązkiem.
- Korzystne dla zdrowia będzie włączanie treningu siłowego, przynajmniej 2 razy w tygodniu.
- Osoby w podeszłym wieku powinny ćwiczyć w towarzystwie – nieocenione będzie uczestniczenie w zajęciach grupowych, ćwiczenie z członkami rodziny, znajomymi czy też zapisanie się na zorganizowane zajęcia grupowe.
Wysiłek fizyczny poprawia funkcjonowanie układów: sercowo-naczyniowego, oddechowego, mięśniowego, nerwowego, trawiennego, moczowego, immunologicznego i układu ruchu. Aktywność dostosowana do wieku, ogólnego stanu zdrowia i możliwości, wywołuje szereg oddziaływań prozdrowotnych:
- zapobiega chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca, choroba wieńcowa, miażdżyca,
- obniża ciśnienie tętnicze krwi,
- zmniejsza ryzyko urazów, takich jak skręcanie stawów czy złamania kości,
- zapobiega zaparciom i zaleganiu moczu w drogach moczowych a przez to przeciwdziała infekcjom i tworzeniu się kamieni moczowych,
- podnosi naturalną odporność organizmu,
- rozwija pamięć, koncentrację i uwagę.
Uśmiech i radość są ważne w każdym wieku
Seniorzy również pragną szczęścia, zdrowia i radosnego długiego życia. Chcą realizować marzenia z młodości, chcą być potrzebni i służyć swoim doświadczeniem. Wpływ kondycji fizycznej na wydajność, zaangażowanie i chęć do przeżywania codzienności jest nieoceniony. A wspólnie wykonywana aktywność ruchowa przeciwdziała uczuciu zbędności, osamotnienia i nudy. Gimnastyka grupowa sprzyja tworzeniu więzi społecznych poprzez nawiązywanie nowych kontaktów towarzyskich. Tym samym tworzy się wizerunek nowego, aktywnego i radosnego seniora, który pełen jest nadziei, samoakceptacji i witalności. Sport daje wiele dobrego i może być receptą na zachowanie długich lat w zdrowiu.
Zajęcia usprawniające w programie „Aktywny Senior” są właśnie po to, aby starsze osoby mogły jak najdłużej cieszyć się szeroko pojętą witalnością. Z tej okazji serdecznie zapraszamy osoby powyżej 60 r.ż. do skorzystania z naszych BEZPŁATNYCH ZAJĘĆ DLA SENIORÓW!
Zajęcia będą się odbywać:
- w sali ćwiczeń i na basenie KBR “Muszelka” przy ul. Balkonowej 2 lub
- w sali ćwiczeń w Poradni Rodzinnej przy ul. Milenijnej 4
Zajęcia trwają 45 minut.
Uczestnictwo można zgłosić:
- pod numerem tel. 22 518 26 66
- internetowo przez stronę
- osobiście w rejestracjach przychodni SZPZLO Warszawa Białołęka – Targówek
Początek zajęć już od listopada 2023!
Program “Aktywny Senior” jest realizowany ze środków m.st. Warszawy.
Źródła:
- Posłuszna, M. A. Ł. G. O. R. Z. A. T. A. (2012). Aktywność rodzinna i społeczna osób starszych. Nowiny Lekarskie, 81(1), 75-79.
- Rokicki, A. (2016). Starość nie znaczy bierność–współczesne metody aktywizowania seniorów. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio J–Paedagogia-Psychologia, 29(1).
- Kasperczyk, T. (2014). Aktywność fizyczna seniorów warunkiem zdrowia i dobrej jakości życia. Journal of Clinical Healthcare, (1), 8-15.