Światowy Dzień Choroby Alzheimera to koordynowana od 1994 roku przez Międzynarodową Organizację Alzheimer’s Disease International (ADI) kampania informacyjna, której celem jest podnoszenie świadomości społecznej oraz przeciwdziałanie stygmatyzacji choroby i chorych.
Tegoroczne hasło „Nigdy nie za wcześnie, nigdy za późno” koncentruje się na kluczowych czynnikach ryzyka i ograniczaniu ryzyka, mając na celu podkreślenie ich kluczowej roli w opóźnianiu i potencjalnym zapobieganiu wystąpieniu demencji. Największym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera i innych demencji jest zaawansowany wiek. Według szacunków Ministerstwa Zdrowia w Polsce na chorobę Alzheimera lub choroby pokrewne choruje blisko 600 tys. osób.
Chociaż nie możemy zmienić naszych genów ani zatrzymać starzenia się, istnieje szereg innych zmian, dotyczących naszego życia, które mogą opóźnić lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji. W szczególności powinniśmy pamiętać o: aktywności fizycznej, zrezygnowaniu z palenia papierosów i spożywania alkoholu, unikaniu przebywania na zewnątrz podczas zanieczyszczenia powietrza, unikaniu ryzykownych sytuacji, które mogłyby spowodować uraz głowy, utrzymywaniu kontaktów społecznych, dbaniu o właściwą masę ciała, kontrolowaniu ciśnienia krwi i dbaniu o jego właściwy poziom, leczeniu w przypadku cukrzycy, depresji, korzystaniu z aparatów słuchowych, w przypadku utarty słuchu.
Polecamy artykuł:
https://zdrowie.um.warszawa.pl/-/choroba-alzhaimera-jedna-z-najczestszych-przyczyn-otepienia-demencji-u-osob-powyzej-65-roku