U podstaw programu “Zdrowy Uczeń” leży pewność, że istnieje potrzeba rozpowszechniania działań z zakresu promocji zdrowia wśród dzieci i młodzieży.
Zdrowie jest nieodłącznym warunkiem osiągnięć szkolnych i dobrej jakości życia. Pożądane postawy i nawyki kształtowane są poprzez zdobywanie wiedzy o zdrowiu oraz umiejętności.
Program kierowany jest do dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół publicznych, dla których m.st.Warszawa jest organem prowadzącym, tj. szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w których realizowane są świadczenia zdrowotne w środowisku nauczania i wychowania zakontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Cele ogólne Programu
Głównym celem jest zapewnienie warunków do zdobywania przez uczniów wiedzy w zakresie zachowań prozdrowotnych i poszanowania własnego zdrowia.
Cele pośrednie to:
- przekazywanie wiedzy na temat higieny osobistej w tym jamy ustnej jako czynnika mającego ścisły związek pomiędzy prawidłowym myciem zębów a chorobami przyzębia i występowaniem próchnicy. Przekazanie wiedzy na temat prawidłowej higieny odpoczynku i aktywności fizycznej jako czynnika mającego wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.
- edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie racjonalnego modelu żywienia i picia wody jako czynnika mającego ścisły związek pomiędzy sposobem odżywiania a zachowaniem zdrowia.
- przekazanie wiedzy na temat szczepień ochronnych w celu zapobiegania chorobom zakaźnym
- nauka zasad i ćwiczenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz nauka unikania zagrożeń.
- zwiększenie świadomości dotyczącej wczesnego wykrywania chorób nowotworowych oraz nauka samobadania piersi u dziewcząt oraz jąder u chłopców
- przekazanie wiedzy na temat czynników ryzyka chorób układu krążenia oraz możliwości działań w zakresie ich zapobiegania. Wpływ palenia tytoniu na powstawanie chorób układu krążenia.
- przekazanie wiedzy na temat cukrzycy oraz metod jej opóźnienia i zapobiegania
Sposób realizacji działań Programu
I. Miejsce realizacji Programu
- Program jest realizowany na terenie szkół m.st. Warszawy.
- W szkołach dzielnicy Targówek i Białołęka realizuje go nasz SZPZLO Warszawa Białołęka-Targówek
II. Dzieci objęte Programem
- SZPZLO W B-T obejmuje szacunkowo grupę 28646 uczniów uczęszczających do szkół dzielnicy Targówek i Białołęka.
III. Realizacja programu
- Osoby realizujące: pielęgniarki szkolne, lekarze i zapraszani prelegenci – zgodnie z realizowanym tematem spotkania, np.: fizjoterapeuta, położna, terapeuta, dietetyk
III. Realizacja programu
Program obejmuje następujące tematy:
- Higiena i jej wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne
- Zdrowe i racjonalne odżywianie
- Profilaktyka chorób zakaźnych
- Pierwsza pomoc i unikanie zagrożeń
- Wczesne wykrywanie chorób nowotworowych
- Profilaktyka chorób układu krążenia
- Choroby metaboliczne – cukrzyca
IV. Dalsze procedury diagnostyczno lecznice
- Osoby, które na skutek tematów edukacyjnych, potrzebować będą dodatkowych informacji, rady lub pomocy, będą mogły je uzyskać podczas rozmów indywidualnych.