Kryteria formalne, które muszą zostać spełnione jednocześnie:
Osoba aplikująca do programu, w dniu zgłoszenia musi:
- mieszkać na terenie Miasta Stołecznego Warszawy (tj. musi być osobą fizyczną mieszkającą na terenie miasta Warszawa w rozumieniu Kodeksu cywilnego [1] );
- udzielić świadomej zgody na udział w programie;
- złożyć pisemne oświadczenie, że nie jest obecnie uczestnikiem innego programu obejmującego szczepienie przeciw pneumokokom, finansowanym ze środków publicznych i nie uczestniczyła w tego typu programie w ciągu ostatnich 24 miesięcy;
- złożyć pisemne oświadczenie, że w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miała szkolenia w zakresie profilaktyki przeciw pneumokokom.
Do programu zostaną zaproszone osoby:
- wiek co najmniej 18 lat, z nowo rozpoznanymi nowotworami złośliwymi,
- które nie rozpoczęły jeszcze leczenia radykalnego immuno/chemioterapią,
- zamieszkują na terenie m.st. Warszawa,
- które nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom,
- nie posiadają przeciwwskazań lekarskich do takiego szczepienia, w tym przeciwwskazań wskazanych przez lekarza prowadzącego leczenie onkologiczne.
Niespełnienie co najmniej jednego z kryteriów włączenia do programu określonych powyżej oraz przedłożenie realizatorowi przez uczestnika programu pisemnej rezygnacji z udziału w programie powoduje wyłączenie z programu. Ponadto, wyłączenie z programu powodują następujące kryteria:
- Wykonane wcześniej szczepienie szczepionką skoniugowaną PVC 13 lub PVC 20.
- Obecność przeciwwskazań do szczepienia szczepionką PVC
- Wcześniejsze rozpoczęcie chemioterapii przez pacjenta lub okres poniżej 2 tygodni do rozpoczęcia chemioterapii.
- Wcześniejsze zaszczepienie PPSV-23.
Program realizowany jest od poniedziałku do piątku w przychodniach SZPZLO Warszawa – Białołęka – Targówek:
- ul. Poborzańska 6,
- ul. Łojewska 6,
- ul. Rembielińska 8,
- ul. Tykocińska 34,
- ul. Milenijna 4,
- ul. Przykoszarowa 16,
- ul. Majorki 53,
- ul. Marywilska 44
Pneumokoki są niebezpieczne dla życia i zdrowia m.in. z powodu ich wyjątkowej zjadliwości, powszechnego występowania oraz oporności bakterii na antybiotyki. Szczególnie zagrożone zakażeniem są również dzieci do 2 lat oraz osoby powyżej 65 r. życia.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) infekcje pneumokokowe, obok malarii, są na pierwszym miejscu listy chorób zakaźnych, których zwalczaniu oraz zapobieganiu należy nadać najwyższy priorytet. Zakażenie pneumokokowe wywoływane jest przez bakterie – pneumokoki, czyli dwoinkę zapalenia płuc.
Pneumokoki są najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych:
- bakteryjnych zakażeń układu oddechowego: zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok oraz zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli;
- zapalenia płuc.
Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP), która w zależności od miejsca zakażenia, może powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę (posocznicę) i ciężką postać inwazyjnego zapalenie płuc z posocznicą. Pneumokoki mogą również wywoływać zapalenie spojówek, zapalenie otrzewnej oraz zapalenie stawów.
Więcej o programach zdrowotnych finansowanych przez Warszawę, można znaleźć pod linkiem: https://zdrowie.um.warszawa.pl/pneumokoki.
Program finansowany ze środków budżetowych m.st. Warszawy
[1] Weryfikacja na podstawie oświadczenia dołączonego do dokumentacji medycznej. W przypadku wystąpienia wątpliwości realizatora w tym zakresie, weryfikacja może nastąpić na podstawie dokumentu przedstawionego do wglądu realizatorowi (np. dowód osobisty, paszport, aktualny druk PIT, aktualne zaświadczenie z urzędu prowadzącego dział zajmujący się merytorycznie ewidencją ludności i inne)