Opis badania
Rektoskopia jest badaniem polegającym na wziernikowaniu kanału odbytu i odbytnicy. W trakcie rektoskopii można również zobaczyć końcowy odcinek jelita grubego – esicę. Badanie umożliwia ocenę stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego i pozwala wyjaśnić zmiany o podłożu zapalnym, wrzodowym lub nowotworowym. Wykonywane jest za pomocą rektoskopu – sztywnego wziernika o długości od 20 do 30 cm i średnicy 2 cm. Do rektoskopu w trakcie badania jest doprowadzane tzw. zimne światło za pomocą światłowodów.
Jak się przygotować?
- w wieczór poprzedzający badanie nie należy spożywać kolacji;
- wieczorem zaleca się wykonanie lewatywy przeczyszczającej (gotowe preparaty są dostępne w aptekach);
- rano w dniu badania należy pozostać na czczo, można przyjąć leki doustne, można pić wodę do 2 godzin przed badaniem;
- przed nadaniem należy poinformować lekarza o przewlekłych schorzeniach leczonych na stałe np. POCHP, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, choroba niedokrwienna serca, napadowe zaburzenia rytmu serca, cukrzyca, alergie. Najlepiej przygotować wykaz przyjmowanych leków.
Ogólne zasady
- badanie wykonywane jest w poradni gastroenterologicznej w Przychodni przy u;. Poborzańskiej 6, gabinet 239 a na I piętro;
- w przypadku rezygnacji z badania prosimy o informację w gab. 239a lub pod numerem telefonu 518 26 66;
- pacjenci z cukrzycą leczeni insuliną przyjmowani są w pierwszej kolejności;
- szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B jest zalecane, ale nie konieczne. Jeśli to możliwe biorąc pod uwagę okres czasu, jaki pozostał do terminu badania, warto się zaszczepić. Jeśli to nie jest możliwe, to z uwagi na minimalne ryzyko przeniesienia infekcji badanie będzie wykonane.