Serdecznie zapraszamy wszystkich naszych pacjentów powyżej 18 r.ż do udziału w programie promocji zdrowia – profilaktyka onkologiczna – edukacja w zakresie samobadania „SPRAWDZAM!”, finansowanego przez m.st. Warszawa.
Profilaktyka jest niezwykle skuteczną formą walki w leczeniu większości nowotworów, również raka piersi i jąder. Wcześnie wykryty nowotwór daje szansę na całkowite wyleczenie dlatego tak ważne jest, aby kobiety i mężczyźni poddawali się regularnym badaniom profilaktycznym, w tym także samobadaniu.
Rak piersi w początkowym stadium choroby nie powoduje odczuwania bólu i przebiega w sposób bezobjawowy. Jest to jednym z powodów dlaczego dość często dochodzi do sytuacji, gdy kobiety decydują się na wizytę u lekarza kiedy jest już zbyt późno, ponieważ guz zdążył urosnąć do sporych rozmiarów lub doszło do przerzutów. Im mniejszy jest guz czy zmiana wykryta w piersi tym większe jest prawdopodobieństwo, że nie doszło jeszcze do przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych, a więc możliwości skutecznego wyleczenia są naprawdę wysokie.
Samobadanie piersi jest najważniejszym elementem profilaktyki, to tu jest ogromna szansa na wyłapanie zmian na wczesnym etapie. Badanie należy przede wszystkim wykonywać systematycznie czyli raz w miesiącu, najlepiej 2-3 dni po miesiączce. Oczywiście, nie należy lekceważyć też innych badań, zwłaszcza okresowych badań USG i mammografii.
Również w przypadku raka jądra samobadanie jest pierwszym krokiem w profilaktyce. Specjaliści zalecają, aby już młodzi mężczyźni od 15. roku życia regularnie prowadzili samobadanie. To krótka procedura, zajmująca zaledwie kilka minut po wieczornej kąpieli, która pozwala na wczesne wykrycie jakichkolwiek zmian w budowie jąder. Samobadanie jąder wystarczy wykonać samodzielnie raz w miesiącu.
Badaniami profilaktycznymi zalecanymi przy profilaktyce tego typu nowotworów są:
- palpacyjne badanie podczas wizyty u urologa (raz w roku)
- badanie USG jąder i moszny
Rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u młodych mężczyzn w wieku od 20 do 44 lat. Stanowi on aż 25% zachorowań na nowotwory w tej grupie wiekowej. Liczba przypadków raka jądra zwiększyła się 3-krotnie w ciągu ostatnich 3 dekad i dalej ma tendencję wzrostową. Szczyt zachorowań na raka jądra przypada u mężczyzn w przedziale wiekowym od 20 do 39 roku życia – to około 70% wszystkich przypadków. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku nowotworów wykrytych we wczesnym stadium, pięcioletnie przeżycie wynosi około 95%. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie wykonywać samobadanie – jest to prosty sposób na wykrycie raka jądra we wczesnym stadium, kiedy leczenie jest najbardziej skuteczne. Ważne są również okresowe badania profilaktyczne, które niestety zbyt wielu mężczyzn lekceważy.
Dla kogo jest program?
Zapraszamy wszystkie osoby, które mają złożoną deklarację w naszych poradniach POZ, oraz mają ukończone 18 r.ż. .
Gdzie realizujemy program?
- ul. Łojewska 6
- ul. Majorki 53
- ul. Marywilska 44
- ul. Milenijna 4
- ul. Poborzańska 6
- ul. Przykoszarowa 16
- ul. Rembielińska 8
- ul. Tykocińska 34
Jak wziąć udział w programie?
Zgłoś się do swojego lekarza POZ lub zapytaj w rejestracji o szkolenie z nauki samobadania piersi lub jąder.