Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2 skierowany jest do osób w wieku 45-59 mieszkających na terenie województwa mazowieckiego.
Kto może uczestniczyć w programie?
- Osoby w wieku 45-59 lat,
- mieszkające na terenie województwa mazowieckiego,
- które nie miały wykonanych badań stężenia glukozy we krwi i testu obciążenia glukozą w ciągu ostatnich 12 miesięcy i stwierdzony jest u co najmniej jeden z poniższych czynników ryzyka:
- nadwaga lub otyłość (wskaźnik BMI równy bądź większy 25 kg/m2 oraz obwód talii > 80 cm u kobiet lub > 90 cm u mężczyzn),
- mała aktywność fizyczna (mniej niż 150 minut tygodniowo),
- stwierdzony podczas ostatniego badania stan przedcukrzycowy,
- stwierdzona hiperglikemia (≥100 mg/dl glukozy we krwi na czczo),
- choroba układu sercowo-naczyniowego;
- nadciśnienie tętnicze,
- w przypadku kobiet – zespół policystycznych jajników lub przebyta cukrzyca ciążowa lub urodzenie dziecka o wadze powyżej 4 kg,
- cukrzyca występująca w rodzinie (rodzice lub rodzeństwo),
- stany generujące insulinoodporność m.in. przewlekłe leczenie sterydami, analogami somatostatynami i innymi lekami o działaniu diabetogennym.
Na czym polega program?
Po zakwalifikowaniu do programu, każdemu uczestnikowi zostaną wykonanecukrzycy typu 2 skierowany jest do osób w badanie glikemii na czczo (FPG). Uczestnik z prawidłowym wynikiem badania oraz stwierdzonym czynnikiem ryzyka w postaci nadwagi lub otyłości będzie miał możliwość uczestnictwa w wykładach edukacyjnych prowadzonych w formie grupowej, natomiast uczestnik programu, u którego stwierdzony zostanie stan przed cukrzycowy lub cukrzyca będzie miał okazję skorzystać z wykładów edukacyjnych lub konsultacji dietetycznych w zależności od wystąpienia czynników ryzyka.
Gdzie realizujemy program?
Badania wykonywane są bezpłatnie w przychodniach SZPZLO Warszawa – Targówek
- ul. Rembielińska 8
- ul. Poborzańska 6
- ul. Łojewska 6
- ul. Tykocińska 34
- ul. Remiszewska 14
Cukrzyca nie boli, nieleczona prowadzi do śmierci.
W Polsce znajduje się na liście dziesięciu najczęściej występujących schorzeń przewlekłych u osób dorosłych, a około 90% zachorowań na cukrzycę dotyczy cukrzycy typu 2.
Program Polityki Zdrowotnej finansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego