Depresja poporodowa
Wahania nastrojów, które przeżywa kobieta do sześciu tygodni po urodzeniu dziecka to naturalny stan. Emocje takie jak płacz, śmiech bez przyczyny, mogą się zmieniać w ciągu godziny. Jeżeli zmiany nastroju są bardzo nasilone, stan ten może zmienić się w depresję.
Depresja poporodowa to zaburzenie psychiczne, wpływające na funkcjonowanie kobiety. Jej objawy ujawniają się w ciągu kilkunastu tygodni po porodzie. Jak większość zaburzeń, związanych ze zdrowiem psychicznym depresja poporodowa, jest wciąż zjawiskiem mało istotnym w dyskusji publicznej, wpływ na to mają przede wszystkim niska świadomość społeczna problemu oraz brak odpowiednich form wsparcia dla młodych mam.
Dla kogo jest program?
“Program w zakresie edukacji i profilaktyki depresji poporodowej w makroregionie centralnym” skierowany jest do kobiet (z województwa mazowieckiego oraz łódzkiego) w okresie poporodowym – od 2 tygodni do roku po urodzeniu dziecka, któych ciąża zakończyła si powodzeniem. Pacjentka spełniająca powyższe kryteria może przystąpić do programu raz na 24 miesiące, zgłaszając się do położnej, pielęgniarki lub podczas wizyt z niemowlęciem u lekarza pediatry.
Gdzie uzyskać więcej informacji o programie?
Wszystkich informacji o programie młode mamy mogą dowiedzieć się podczas wizyt patronażowych od położnej, z którą mogą wypełnić poniższy Formularz Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej.
Formularz Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej
Formularz ma na celu ocenę aktualnego stanu emocjonalnego kobiety. Dzięki czemu pacjentka dowie się, czy potrzebuje wsparcia psychologa lub lekarza. Dla osób zainteresowanych taką formą pomocy zorganizowane zostaną bezpłatne konsultacje. W przypadku utrzymywania się objawów depresji oraz braku poprawy stanu psychicznego psycholog zaleci dalsze leczenie (w ramach NFZ).