Próchnica zębów należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób w populacji dzieci i młodzieży. W Polsce, jako jednym z nielicznych krajów świata, a zwłaszcza Europy, nie udało się dotąd znacząco obniżyć zapadalności na próchnice, szczególnie wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Choroba próchnicowa i zapalenie dziąseł nadal dotyczą 90% dzieci w wieku szkolnym. Uwidacznia się niekorzystna tendencja wzrostowa liczby dzieci z usuniętymi zębami stałymi z powodu próchnicy.
Cele ogólne Programu
- obniżenie częstości występowania próchnicy u dzieci i młodzieży oraz poprawa ich jakości życia
- oddziaływania prozdrowotne ukierunkowane na ochronę przed próchnicą,
- kształtowanie postaw prozdrowotnych i rozwijanie właściwych nawyków higienicznych u uczniów klas II szkół podstawowych,
- zapewnienie niezbędnej profilaktyki fluorkowej poprzez wykształcenie nawyku dwukrotnego w ciągu dnia prawidłowego szczotkowania zębów pastą z fluorem.
Sposób realizacji działań Programu
I. Zapraszanie uczestników do Programu
Akcję informacyjną o Programie wśród rodziców/opiekunów uczniów klas II przeprowadzą koordynatorzy programu na jednym ze spotkań organizowanych z rodzicami/opiekunami przez szkołę.
II. Dzieci objęte Programem
- ok. 12 000 dzieci klas II szkół podstawowych, w każdym roku szkolnym.
- Program będzie realizowany w środowisku nauczania i wychowania lub w zakładach opieki zdrowotnej, w zależności od możliwości realizatora.
III. Działania na poszczególnych etapach realizacji Programu
- Wszystkie dzieci uczestniczące w programie mają przeprowadzone badanie przez lekarza stomatologa w szkole
- W tym celu konieczne jest wyrażenie zgody przez rodzica/opiekuna na uczestnictwo ucznia w Programie.
- Drugoklasiści biorący udział w programie uczestniczą również w 5 sesjach nadzorowanego szczotkowania zębów z uwzględnieniem pierwszych zębów trzonowych, używając dostarczonych w tym celu szczoteczek i pasty.
IV. Dalsze procedury diagnostyczno lecznicze
- Po wykonanym badaniu rodzic/opiekun dziecka zostanie poinformowany o stanie zdrowia i potrzebach zdrowotnych z zakresu profilaktyki zdrowia jamy ustnej (badanie indywidualne)
- Następnie rodzic/opiekun dziecka, u którego zostanie zdiagnozowana choroba próchnicowa, otrzyma informacje o dalszej możliwości leczenia zębów