Seniorze, pij wodę!
Występowanie odwodnienia to powszechny problem wśród osób starszych. Już nieznaczne odwodnienie organizmu może wiązać się z poważnymi chorobami i być stanem zagrożenia życia. Bez wody organizm nie jest w stanie poprawnie funkcjonować.
Nasze ciało składa się aż w 60% z wody. Woda pełni w nim wiele istotnych funkcji. Reguluje temperaturę ciała, poprawia trawienie, korzystnie wpływa na stan skóry. Nawet niewielkie odwodnienie może sprzyjać chorobom serca, nerek, a także obniżać sprawność umysłową i wchłanianie witamin, które odpowiadają za odporność, regulują gospodarkę lipidową i chronią przed artretyzmem.
Nasz organizm nie jest w stanie magazynować wody w większych ilościach, na zapas. Zużywamy ją na szereg procesów zachodzących w organizmie i pozbywamy się jej z potem. Dlatego tak istotne jest regularne nawadnianie w ciągu dnia. Najlepiej sprawdzi się picie wody w małych ilościach, ale często.
Skąd mam wiedzieć, że piję za mało?
Można wyróżnić kilka istotnych sygnałów, które powinny skłonić do zwrócenia uwagi na ilość wypijanej wody i zachęcić do spożywania jej w większych ilościach. Jeżeli odczuwasz wzmożone pragnienie, to może być pierwszy objaw niewielkiego odwodnienia. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
- rzadsze oddawanie moczu lub zmiana koloru na ciemniejszy, przypominający kolor soku jabłkowego,
- większa aktywność w ciągu dnia,
- wzmożona potliwość, mokre pachy,
- przyspieszone odczuwanie zmęczenia, rozdrażnienie, senność w ciągu dnia,
- niedawno przebyta biegunka lub gorączka,
- przyjmowanie leków, np. przeczyszczających, moczopędnych,
- towarzyszące choroby układu moczowego, choroby nerek, dysgrafia, demencja.
Jak obliczyć, ile wody muszę wypić?
Zazwyczaj przyjmuje się, że dorosłe kobiety powinny spożywać ok. 2 litrów wody na dobę, a mężczyźni ok. 2,5 l. Można również przyjąć, że na każdą 1 kcal w diecie powinien przypadać 1 ml wody (np. przy spożywaniu 2000 kcal w ciągu dnia, powinno się przyjmować 2 litry wody). Zapotrzebowanie na wodę wzrasta w zależności od aktywności fizycznej oraz aktualnych warunków atmosferycznych. Podczas upałów lub długich spacerów, należy przyjmować większe ilości wody.
Zgodnie ze stanowiskiem grupy ekspertów, dla osób starszych najlepsza będzie woda źródlana lub naturalna woda mineralna, z uwagi na czystość pod względem bakteriologicznym i chemicznym. Może to być woda z kranu lub butelkowana. Dla większości osób, optymalna będzie również woda średniozmineralizowana. Nie poleca się jedynie wybierać kupnych wód smakowych z dodatkiem cukru i konserwantów. Przy towarzyszącym nadciśnieniu, warto zwrócić uwagę, aby woda którą wybieramy, miała niską zawartość sodu.
Warto wspomnieć, że odpowiednia ilość spożywanej wody w ciągu dnia nie musi pochodzić wyłącznie z samej wody. Spożywając mleko i napoje mleczne, zupy, warzywa i owoce, również dostarczymy niemałe ilości wody. Dodatkowo, picie kawy, herbaty czy soków także będzie się wliczało w ten bilans. Jednak czystą wodę powinniśmy mieć zawsze przy sobie.
Co mi może pomóc w spożywaniu większej ilości czystej wody?
Pomocne może okazać się trzymanie szklanki wody zawsze pod ręką. Jeżeli idziesz na fotel zrelaksować się lub pooglądać telewizję, postaw na stoliku obok szklankę z wodą. Kiedy wybierasz się na spacer, miej butelkę z wodą w plecaku lub torebce. Możesz również zakupić bidon na wodę z oznaczeniem godzin, aby móc lepiej kontrolować ilość wody wypijanej w ciągu dnia.
Do wody możesz również dodać owoce i zioła. Smaczna będzie woda z dodatkiem truskawek, borówek, malin lub po prostu cytryny i mięty. Picie wody gazowanej też będzie w porządku. Woda gazowana jest po prostu nasycona dwutlenkiem węgla i jej picie może dodatkowo orzeźwiać. Jednak powinny na nią uważać osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, oddechowego lub wzdęcia. Tym samym, jeżeli nie potrzebujemy dodatkowych bodźców, najlepszym wyborem będzie picie zwykłej wody mineralnej.
Podsumowanie
Osoby starsze często spożywają zdecydowanie za mało wody. Woda pełni wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka niezależnie od wieku, a odwodnienie może stać się niebezpieczne i zagrażać nawet życiu, szczególnie osób starszych. Należy zwrócić uwagę, że osoby starsze często przyjmują leki lub posiadają choroby, które mogą powodować zwiększone ryzyko odwodnienia. Najlepsze będzie zapewnienie sobie stałego dostępu do szklanki lub butelki z wodą oraz spożywanie zup, owoców i napojów mlecznych. Pomocna może być również edukacja członków rodziny osoby starszej w tym zakresie, aby możliwe było wsparcie seniora podczas codziennych prób zwiększania ilości wypijanych płynów. Należy również zintensyfikować działania wspierające podczas trwania upałów. Wczesna identyfikacja odwodnienia zapobiegnie groźnym powikłaniom.
Źródła: