18 maja obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności. Jego celem jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych z dostępnością i korzystaniem z Internetu przez osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i upośledzeniami. To również świetna okazja, by podzielić się informacjami, w jaki sposób SZPZLO Warszawa Białołęka-Targówek pomaga osobom z niepełnosprawnościami w korzystaniu z opieki zdrowotnej.
Strona internetowa
Podczas tworzenia naszej nowej strony internetowej www.zozbt.waw.pl wzięliśmy pod uwagę potrzeby użytkowników z niepełnosprawnościami, by w ten sposób zniwelować bariery w dostępie do wszelkich informacji.
Nasza strona internetowa jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych Windows-Eyes, JAWS czy NVDA. Obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy klawiatury jak i myszki. Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące:
- zmiana wielkości czcionki,
- skala szarości,
- zmiana kontrastu,
- odwrócenie kolorów,
- jasne tło,
- podkreślenie linków,
- ustawienie czytelnej czcionki.
Serwis nie jest wyposażony w skróty klawiaturowe, które mogły by wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników. Wszystkie elementy na stronie spełniają minimalne wymagania kontrastu koloru treści do tła.
Informacje dla niesłyszących
Na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 sierpnia 2011r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się, Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Białołęka-Targówek zapewnia osobom doświadczającym trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, nazywanych w ustawie osobami uprawnionymi, bezpłatną pomoc tłumacza języka migowego.
Osoba uprawniona do skorzystania z pomocy tłumacza winna zgłosić w sekretariacie Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Białołęka-Targówek chęć skorzystania ze świadczenia co najmniej na 3 dni robocze przed planowaną wizytą w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Białołęka-Targówek oraz podać wybraną przez siebie metodę komunikowania się, tj:
- polski język migowy (PJM),
- system językowo-migowy (SJM),
- sposób komunikowania się osób głuchoniemych (SKOGN).
Dostępność architektoniczna
W Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Białołęka-Targówek zapewniamy dostępność architektoniczną poprzez zastosowanie w Przychodniach podjazdu dla wózków inwalidzkich, parkingu, toalet i wind dla osób z niepełnosprawnościami.
Wagi specjalne dla osób na wózku inwalidzkim
Nieustannie dostosowujemy zakres naszych usług, aby pacjenci o szczególnych potrzebach mogli korzystać z szerokiej oferty świadczeń zdrowotnych. Posiadamy wysokiej jakości sprzęty medyczne, a nasi specjaliści podczas badań dbają o komfort każdego pacjenta. Obecnie zaopatrzyliśmy nasze dwie Przychodnie w wagi specjalne do ważenia pacjentów na wózkach inwalidzkich. Specjalne wagi dostępne są w Przychodniach:
- Poradnia Rodzinna, ul. Milenijna 4
- Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna, ul. Poborzańska 6
Wagi dostosowane są dla osób potrzebujących szczególnej pomocy. Na wagę można wjechać wózkiem inwalidzkim. Można też postawić na wadze krzesło, aby pacjenci w podeszłym wieku mogli być ważeni na siedząco.
Gabinety ginekologiczne
Wizyta ginekologiczna osoby z niepełnosprawnością wymaga więcej czasu, zaangażowania emocjonalnego, a często także pomocy fizycznej. Nasze gabinety ginekologiczne są przystosowane do przyjmowania pacjentek z niepełnosprawnościami. Fotel ginekologiczny można dostosować w taki sposób, aby kobiety z dysfunkcjami bez problemu mogły skorzystać z badań.
Koordynator ds. Dostępności
Na naszej stronie internetowej są problemy, które wynikają z niespełnienia wymogów dostępności cyfrowej? Masz dodatkowe przemyślenia lub uwagi? Zgłoś się do nas mailowo – dostepnosc@zozbt.waw.pl
W zgłoszeniu podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Tą samą drogą możesz składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej, składać żądania zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej oraz skargi w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej.
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Białołęka-Targówek wspiera dostępność!
#ZOZdlakażdego