#NFZ #Profilaktyka #SzkołaRodzenia
Przygotowanie do ciąży, jak również cały czas jej trwania obejmuje dbanie o swoje zdrowie i wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia, by ciąża przebiegała zdrowo. Dzisiaj dowiecie się:
- Co oferuje program bezpłatnych badań prenatalnych?
- Jakie szczególne uprawnienia przysługują kobietom w ciąży i w połogu?
- Które ćwiczenia wykonywać w ciąży i po porodzie?
- Kto może skorzystać z bezpłatnego programu edukacji przedporodowej?
Program badań prenatalnych
Kobiety po 35 roku życia objęte są programem bezpłatnych badań prenatalnych. Program ma na celu identyfikację ryzyka wystąpienia wad płodu oraz ich wczesną diagnostykę oraz, o ile to możliwe, podjęcie leczenia jeszcze w okresie płodowym. W ramach programu bezpłatne są badania diagnostyczne (badania genetyczne USG płodu – 11/13 oraz 18/23 tydzień ciąży) oraz badania biochemiczne – oznaczenie w surowicy krwi. Na ich podstawie lekarz podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania – jeśli to będzie potrzebne, pokieruje na badania inwazyjne (pobranie materiału do badań genetycznych w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG). Na przeprowadzenie tych badań pacjentka musi wyrazić zgodę.
Aby skorzystać z programu, musisz być w ciąży i spełnić co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
- masz skończone 35 lat (badanie przysługuje w danym roku kalendarzowym, w którym kończysz 35 lat),
- w poprzedniej ciąży wystąpiła aberracja chromosomowa płodu lub dziecka,
- stwierdzono u Ciebie lub ojca dziecka wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych,
- stwierdzono u Ciebie znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową,
- w badaniu USG i/lub badaniach biochemicznych płodu stwierdzono nieprawidłowości wskazujące na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.
Jak się zgłosić?
Program realizują poradnie ginekologiczno-położnicze. Będziesz potrzebować skierowania od lekarza prowadzącego ciążę, zawierającego informacje o wskazaniach do objęcia programem oraz opis nieprawidłowości. Pamiętaj, by dołączyć wyniki badań, które potwierdzają zasadność skierowania do programu.
Szczegółowe informacje o tym programie dostępne są na stronie https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-badan-prenatalnych
Prawa kobiet w ciąży
Do czego mają prawo Kobiety w ciąży:
- korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych w aptekach
- bezpłatnych leków (oznaczonych jako leki „C”).
Jeżeli w dniu, w którym się zgłosisz, szpital lub przychodnia nie może Cię przyjąć, powinnaś zostać przyjęta w najszybszym możliwie terminie (do 7 dni roboczych od zgłoszenia) i nie obowiązuje Cię lista oczekujących.
W okresie ciąży i połogu masz prawo do:
- diagnostyki prenatalnej
- świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia szpitalnego
- wsparcia psychologicznego
- poradnictwa laktacyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, kiedy jesteś matką dziecka urodzonego: przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową poniżej 2500 g.
Jeśli nie jesteś ubezpieczona, to, żeby skorzystać ze swoich uprawnień, musisz:
- mieć dokumenty, które potwierdzają, że jesteś w ciąży lub w okresie połogu
- mieć dokumenty, które potwierdzają, że masz polskie obywatelstwo
- na stałe mieszkać w Polsce.
Pamiętaj, że jako pacjentka masz szereg praw!
- do poszanowania intymności i godności. Przy wykonywaniu zabiegów może być obecna wyłącznie osoba, która je wykonuje (lekarz, pielęgniarka, położna, laborant). Obecność innych osób podczas badań i zabiegów jest uzależniona od Twojej zgody.
- do obecności dowolnie przez siebie wybranej bliskiej osoby podczas udzielania świadczeń medycznych (również w trakcie porodu), choć ostatnio – z uwagi na epidemię – prawo to może zostać ograniczone dla dobra Twojego i Twojego dziecka
- do pełnej informacji o przebiegu ciąży, porodu i połogu, stosowanych procedurach medycznych i ich konsekwencjach. Taką informację, w sposób jasny i przystępny, powinni przekazać lekarz lub położne.
- do odmowy poddania się określonej procedurze lub zabiegowi. Zgoda na zabieg albo na zastosowanie metody leczenia lub diagnostyki, która stwarza podwyższone ryzyko dla Ciebie lub dziecka, musi zostać wyrażona na piśmie
Więcej przeczytasz na stronie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/dbamy-o-mamy
Aktywność w ciąży i po porodzie
Które ćwiczenia wykonywać w ciąży i po porodzie, jeśli nie ma przeciwwskazań?
Na stronie https://akademia.nfz.gov.pl/kategoria-multimediow/filmy/ciaza/ dostępne są ćwiczenia dla kobiet w ciąży w I, II i III trymestrze.
Bezpłatny program edukacji przedporodowej
Zachęcamy Cię również do skorzystania z bezpłatnego programu dla kobiet w ciąży. Aby wziąć w nim udział musisz spełnić przynajmniej jeden warunek:
- posiadać meldunek stały lub czasowy w Warszawie lub
- rozliczać podatek dochodowy od osób fizycznych we właściwym organie podatkowym na terenie m.st. Warszawy lub
- przebywać w domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży lub w innej placówce opiekuńczej na terenie m.st. Warszawy lub takiej, z którą m.st. Warszawa podpisało właściwą umowę
Dlaczego warto?
- Przygotowujemy kobiety w ciąży do porodu naturalnego oraz pełnienia nowej roli związanej z pojawieniem się dziecka. Dzielimy się wiedzą dotyczącą rozwoju płodu, przebiegu ciąży, porodu oraz połogu.
- Na zajęciach przyszła mama może uzupełnić wiedzę o metodach radzenia sobie z dolegliwościami ciążowymi, zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania, higieny i diety w czasie ciąży oraz połogu.
- Program naszej szkoły obejmuje także zajęcia praktyczne, ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, naukę oddychania torem brzusznym, ćwiczenia przygotowujące do porodu, techniki relaksacji oraz naukę łagodzenia bólu.
- Podczas zajęć informujemy o dostępnych formach opieki medycznej w trakcie ciąży, a także pomocy prawnej i finansowej dla matki, dziecka i rodziny.
Miejsce spotkań:
- Przychodnia, ul. Poborzańska 6 lub
- Poradnia Ginekologiczno – Położnicza, ul. Milenijna 4
Zapisy:
- Centrum Obsługi Pacjenta – tel. 22 518 26 66
- Gabinet położnej – tel. 503 727 082
Zapisy odbywają się również poprzez e-mail: kontakt@zozbt.waw.pl
Więcej informacji: https://www.zozbt.waw.pl/szkola-rodzenia/
A z okazji Dnia Matki wszystkim mamom, tym obecnym i przyszłym, życzymy zdrowia, radości i wielu pięknych i wzruszających chwil!!!